Ανακοίνωση – Κατατακτήριες εξετάσεις 2019

Προκηρύσσονται κατατακτήριες εξετάσεις  σχολικού έτους 2019-2020 για τις ακόλουθες κενές θέσεις του Καλλιτεχνικού Σχολείου Περιστερίου:

Γ΄ τάξη Γυμνασίου

• Κατεύθυνση Χορού: Δύο (2) θέσεις

Α΄ τάξη Λυκείου

• Κατεύθυνση Θεάτρου – Κινηματογράφου: Τρεις (3) θέσεις
  • Κατεύθυνση Χορού: Πέντε (5) θέσεις

Β΄ τάξη Λυκείου

• Κατεύθυνση Εικαστικών Τεχνών: Δύο (2) θέσεις
  • Κατεύθυνση Θεάτρου – Κινηματογράφου: Μία (1) θέση
  • Κατεύθυνση Χορού: Οκτώ (8) θέσεις

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων γονέων/ κηδεμόνων μπορούν να υποβληθούν από τις 16 έως και τις 20 Σεπτεμβρίου στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Περιστερίου, 10 – 12:30.

Σε περίπτωση που ένας μαθητής επιθυμεί να είναι υποψήφιος σε δύο κατευθύνσεις, τότε ο γονέας/κηδεμόνας του υποβάλλει διαφορετική αίτηση για κάθε κατεύθυνση.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1) Έντυπη αίτηση, την οποία θα παραλάβετε από το σχολείο.

2) Φωτοτυπία της ταυτότητας του κηδεμόνα.

3) Φωτογραφία (τύπου ταυτότητας) του υποψηφίου.

4) Λογαριασμό ΔΕΚΟ ή άλλου αξιόπιστου εγγράφου, από το οποίο θα επαληθεύεται η διεύθυνση κατοικίας.

4)  Κατεύθυνση Χορού: οι γονείς/ κηδεμόνες μαζί με την αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής πρέπει να προσκομίσουν ιατρικές βεβαιώσεις υγείας και καλής φυσικής / ορθοπεδικής κατάστασης από Παθολόγο/ Παιδίατρο και από Ορθοπεδικό γιατρό. Στις βεβαιώσεις να σημειωθεί από τους γιατρούς ότι οι υποψήφιοι έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τα μαθήματα της κατεύθυνσης Χορού του Καλλιτεχνικού Σχολείου.

5) Υποψήφιοι με ειδικές μαθησιακές ανάγκες πιστοποιημένες μπορούν να καταθέσουν τις ανάλογες βεβαιώσεις.

Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν την Τρίτη 24/9/2019, σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα ορίσει το Καλλιτεχνικό Σχολείο Περιστερίου.