ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗΣ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ VAST

Το Καλλιτεχνικό Σχολείο Περιστερίου συμμετέχει στο διεθνές ερευνητικό πρόγραμμα VAST. Το πρόγραμμα ερευνά μεταξύ άλλων τις αξίες, οι οποίες προβάλλονται μέσα από τα κείμενα του αρχαίου δράματος.

1. Σκοπός της Έρευνας:
  2. Να προσδιορίσει, αποτυπώσει και μελετήσει τις αξίες του ευρωπαϊκού πολιτισμού (όπως ενδεικτικά ‘ελευθερία, δημοκρατία, ανθρώπινη αξιοπρέπεια, ανθρώπινα δικαιώματα κτλ) όπως διαμορφώθηκαν μέσα στο χρόνο από την Αρχαία Ελλάδα μέχρι και σήμερα
  3. Να διερευνήσει τον τρόπο με τον οποίο οι αξίες αυτές αναδεικνύονται και επικοινωνούνται μέσα από διαφορετικά κείμενα (αρχαίες τραγωδίες, παραμύθια, επιστημονικά κείμενα του 17ου αιώνα)
  4. Να αναδείξει τον τρόπο με τον οποίο οι αξίες αυτές γίνονται αντιληπτές από τον ίδιο τον άνθρωπο στη σύγχρονη εποχή
  5. Να δημιουργήσει ένα σχετικό αποθετήριο δεδομένων που θα διαθέσει ανοιχτό στην ερευνητική κοινότητα προς το σκοπό περαιτέρω έρευνας

1. Περιγραφή Ερευνητικής Δραστηριότητας:

Η παρούσα έρευνα, μέσω της συμμετοχής των μαθητών σε μία εκπαιδευτική δραστηριότητα, στοχεύει στη διερεύνηση των απόψεων των μαθητών της Β’ Λυκείου του Καλλιτεχνικού Σχολείου Περιστερίου αναφορικά με τον τρόπο που οι ίδιοι αντιλαμβάνονται και ερμηνεύουν τις αξίες, όπως αυτές μεταδίδονται μέσα από το κείμενο της αρχαίας τραγωδίας ‘Αντιγόνη’ του Σοφοκλή. Η εκπαιδευτική δραστηριότητα, διάρκειας περίπου τριών διδακτικών ωρών, θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείο στις 12 & 15 Απριλίου 2022. Ειδικότερα:

• Οι μαθητές θα συμμετέχουν σε μία βιωματική δραστηριότητα
  • Θα υπάρξει προβολή σύντομου video που θα αφορά τους χαρακτήρες της Αντιγόνης και του Κρέοντα
  • Θα διαμοιραστεί απόσπασμα της Αντιγόνης του Σοφοκλή
  • Στη συνέχεια, οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες των 4-5 ατόμων, όπου θα κληθούν να:
    • συζητήσουν αναφορικά με τις αξίες, όπως τις αντιλήφθηκαν μέσα από στο κείμενο της Αντιγόνης
    • θα καταγράψουν τις σκέψεις τους και θα δημιουργήσουν ένα χάρτη νοημάτων
  • Θα ακολουθήσει συζήτηση στην Ολομέλεια
  • Η επεξεργασία του περιεχομένου θα είναι αποκλειστικά για επιστημονική χρήση στα πλαίσια της έρευνας, καθώς και για περαιτέρω έρευνα.
  • Για τη συμμετοχή των μαθητών απαιτείται η έγκρισή σας. Παρακαλούμε να συμπληρώσετε το έντυπο συγκατάθεσης και να το αποστείλετε τυπωμένο και υπογεγραμμένο στο σχολείο.
  • Έντυπο συναίνεσης_συγκατάθεσης_VAST