ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ

Έργα 10 μαθητών μας, των τάξεων Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου κατεύθυνσης Εικαστικών Τεχνών, επιλέχθηκαν για την έκθεση «Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε … να φιλοτεχνώ. Η Ελληνική Επανάσταση στη σύγχρονη παιδική ζωγραφική» που διοργανώνει η Παιδική Πινακοθήκη Ελλάδας σε συνεργασία με την «Πρωτοβουλία 1821-20   εν όψει της επετείου των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης 1821».

Σύμφωνα με το Μουσείο,  «..συγκεντρώθηκαν 6056 ΕΡΓΑ από 10 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ με την συμμετοχή 170 ΣΧΟΛΕΙΩΝ.
Η επιτροπή καλλιτεχνικής αξιολόγησης της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας, η οποία απαρτίζεται από 22 εικαστικούς, αφού βαθμολόγησε τα έργα στα ακόλουθα πεδία: αισθητική, αρμονία, έκφραση, καινοτομία, τεχνική, φαντασία,  κατέληξε στα 100 επικρατέστερα, τα οποία:
1) θα λάβουν ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΕΠΑΙΝΟ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ,
2) θα κοσμήσουν το ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΙΚΟ ΛΕΥΚΩΜΑ του προγράμματος,

3) θα προβληθούν σε ΕΚΘΕΣΗ στο Ίδρυμα Εικαστικών Τεχνών & Μουσικής Β&Μ Θεοχαράκη στην Αθήνα τον Μάρτιο 2022 με την στήριξη της «Πρωτοβουλίας 1821-2021

4) θα παρουσιαστούν σε ΕΙΔΙΚΗ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021 στο κανάλι της Παιδικής Πινακοθήκης Ελλάδας».
Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών εκφράζουν τα θερμά τους ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους 10 διακριθέντες μαθητές  και στις καθηγήτριές τους κ. κ. Ισμήνη Μπονάτσου και Κλειώ Μπολιεράκη.

Ο σύνδεσμος των Εικαστικών Εργαστηρίων μας, όπου μπορεί να δει κάποιος τα έργα: