Επιλογή ταξιδιωτικού γραφείου για την εκδρομή στα Ιωάννινα

Πράξη 21 / 4-03-20

Στο Περιστέρι, σήμερα Τετάρτη 04 Μαρτίου 2020, συγκεντρώθηκαν οι παρακάτω με σκοπό την επιλογή του ταξιδιωτικού γραφείου το οποίο θα αναλάβει τις τριήμερες εκδρομές των τάξεων Α΄ και Β΄ Λυκείου στα Ιωάννινα:

α) Σοφιάδου Κωνσταντίνα, Διευθύντρια, ΠΕ02

β) Μιχαλάκης Φώτιος, εκπαιδευτικός ΠΕ79.01

γ) Αναστασιάδης Ιωάννης, εκπαιδευτικός ΠΕ04.01

δ) Παπαπέτρου Ουρανία, γραμματέας του ΣΓΚ

ε) Καλλίδης Χρήστος, μέλος του 15/μελούς συμβουλίου μαθητών

Η Διευθύντρια ενημέρωσε τη επιτροπή για την ισχύουσα νομοθεσία (Υ. Α. αριθμ. 20883 /ΓΔ4 ΦΕΚ 456 / 13-2-20) που αφορά στη διαδικασία επιλογής πρακτορείου και κατέθεσε προς αποσφράγιση και μελέτη προσφορές, ως εξης:

1) VLASSOPOULOS (190)

2) MANESSIS Travel (188)

3) ON LINE HOLIDAYS (185)

Η επιτροπή αφού μελέτησε διεξοδικά τις προσφορές και έλαβε υπόψη:

α) την ασφάλεια των μαθητών / μαθητριών του σχολείου

β) την αξιοπιστία των πρακτορείων

γ) το κόστος της εκδρομής ανά μαθητή και στο σύνολο

δ) το πρόγραμμα της εκδρομής, όπως αυτό αναγράφεται στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, αποφάσισε ομόφωνα να αναθέσει την εκπαιδευτική επίσκεψη στο πρακτορείο ON LINE HOLIDAYS, καθώς και να προχωρήσει στη σύνταξη ιδιωτικού συμφωνητικού άμεσα σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία. Στο συμφωνητικό πρέπει να αναγράφονται αναλυτικά όλες οι υποχρεώσεις του πρακτορείου προς το σχολείο και του σχολείου προς το πρακτορείο. Η προσφορά επελέγη διότι είναι η πληρέστερη και ικανοποιεί όλους τους όρους της προκήρυξης.

Προκειμένου να εγκριθεί η εκδρομή, θα διαβιβαστούν στη Δ.Δ.Ε Γ΄ Αθήνας τα εξής:

α) Ακριβές αντίγραφο πρακτικού

β) Βεβαίωση της Διευθύντριας της σχολικής μονάδας για τις ενυπόγραφες δηλώσεις των γονέων

Στο αρχείο του Συλλόγου τηρείται το παρόν πρακτικό κατά ακριβή αντίγραφα δικαιολογητικών, τα οποία ορίζει η πρόσκληση ενδιαφέροντος.

Επίσης, θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του σχολείου όλες οι προσφορές των υποψηφίων πρακτορείων και θα καταχωρηθεί η εκδρομή στην ειδική σελίδα του ΥΠΕΠΘ.

Για αυτό το σκοπό αυτό συντάχθηκε η παρούσα Πράξη και υπογράφεται

(Ακολουθούν οι υπογραφές της Διευθύντριας και των μελών της επιτροπής)